Miejsce, gdzie książki inspirują kobiety

„Ten, kto czyta, żyje podwójnie”

Najpierw starannie je wybieramy – w księgarni, bibliotece lub na półce przyjaciółki. Przyglądamy się okładkom, kartkujemy, czytamy przypadkowe fragmenty. Wreszcie decyzja zapada – książka wraca z nami do domu. Spędzamy wiele godzin z bohaterami, którzy stają się nam bliscy tak, jak ludzie, którzy nas otaczają. Aż nadchodzi moment, w którym kończymy czytać ostatnią stronę, a zarazem całą historię. Pora pożegnać się z bohaterami i… wybrać się po kolejną książkę.

Umberto Eco, autor, m.in. słynnego „Imienia róży”, napisał kiedyś, że „ten, kto czyta książki, żyje podwójnie”. Osobom, które nie lubią czytać trudno czasem zrozumieć, że przez książkę można przegapić przystanek, zarwać noc lub zrezygnować z wyjścia z przyjaciółmi. Ci, którzy kochają książki, nie widzą w tym niczego dziwnego. W tym tygodniu na naszym fanpage Książki Kobiecym Okiem rozmawiamy o tym, dlaczego czytanie jest dla naszych klubowiczek (i dla nas) takie ważne. Same próbowałyśmy odpowiedzieć sobie na to pytanie i wymyśliłyśmy naprawdę wiele powodów. Oto niektóre z nich.

Po pierwsze: Możemy oderwać się od rzeczywistości

W życiu każdej z nas zdarzają się momenty, kiedy nic nie idzie po naszej myśli. Problemy w pracy, w związku, kłopoty zdrowotne lub po prostu chandra. Kiedy w głowie mamy za dużo czarnych myśli, kiedy nie możemy przestać snuć negatywnych scenariuszy – chętnie sięgamy po ulubione książki. Wtedy, choć na chwilę, możemy zapomnieć o tym, co nas trapi, i przenieść do innego świata. Przez kilka lub kilkanaście godzin, dzięki książce i własnej wyobraźni, żyjemy życiem naszych bohaterów. Skupiamy się na ich problemach, śmiejemy z ich wpadek, czasem uronimy kilka łez (lub zwyczajnie się rozpłaczemy), kiedy nie wszystko układa się po ich myśli. Po takiej „książkoterapii” wracamy do naszego świata z nową energią i mamy więcej sił, by mierzyć się z własnymi problemami.

Po drugie: Nigdy się nie nudzimy

Kolejka do lekarza, długa podróż, pilnowanie dziecka na placu zabaw, czekanie na spóźniającą się przyjaciółkę – w takich chwilach nietrudno o irytację, bo nuda potrafi naprawdę dać w kość. Jeśli jednak mamy przy sobie książkę (a staramy się, żeby nigdy nie zabrakło jej w naszej torebce) czas mija nam szybciej (i przyjemniej). Wtedy nawet długa kolejka do lekarza nie jest w stanie zepsuć nam humoru – to w końcu dzięki niej możemy spotkać się na dłużej z naszymi ulubionymi bohaterami. Poza tym książki mogą być świetnym sposobem na poradzenie sobie ze strachem. Jeśli boicie się np. latać, koniecznie zabierzcie ze sobą na pokład samolotu książkę. Czytanie sprawi, że podróż minie szybciej, a wy nie pozwolicie negatywnym myślom doprowadzić was na skraj paniki.

Po trzecie: Zawsze mamy tematy do rozmów

Z naszych obserwacji wynika, że jeśli dwie osoby, które się nie znają, lubią czytać, na pewno znajdą wspólny język. My uwielbiamy czytać różne książki – jesteśmy wielkimi fankami nurtu „New Adult” (a jakże!), ale sięgamy również po kryminały, reportaże i biografie. Dlatego chętnie wdajemy się w dyskusje o nowościach, wymieniamy tytułami książek, które warto poznać i  - jeśli trafimy na kogoś, kto czytał nasze ulubione pozycje – z wypiekami na twarzy dyskutujemy o losach naszych ulubionych bohaterów.

Po czwarte: Dobre książki dbają o nasz język i styl pisania

Zapytajcie kogoś, kto dobrze pisze, jaki jest jego sekret. Czy to talent? Czy ciężka praca? Bardzo często usłyszycie jedną odpowiedź: „ja po prostu dużo czytam”. Nie ma lepszego sposobu na przyswojenie sobie zasad ortografii i interpunkcji czy poznawanie nowych słów (a więc – wzbogacanie swojego słownika). Jeśli dużo czytacie, szybko zauważycie, że wasz styl się rozwija – piszecie coraz ciekawiej i coraz łatwiej przychodzi wam formułowanie własnych myśli. Dla osób, które marzą o napisaniu własnej książki (a wierzymy, że mamy w klubie kilka przyszłych pisarek!) nie ma lepszej rady na strat, niż: „czytajcie, czytajcie, czytajcie”.

To tylko kilka powodów, dla których kochamy czytanie. W najbliższą sobotę opublikujemy artykuł, w którym znajdą się wasze odpowiedzi na pytanie: „dlaczego lubicie czytać”? Nie możemy się już doczekać pisania, a później waszych opinii o naszym tekście:)