Miejsce, gdzie książki inspirują kobiety

Romantyczka: Po tym ją rozpoznasz

Przy okazji mijającego tygodnia z trylogią „Daringham Hall” (autorstwa Kathryn Taylor) zapytałyśmy nasze klubowiczki o to, czy są romantyczkami. Wiele z nich napisało, że tak, a my zaczęłyśmy zastanawiać się, jak można scharakteryzować „romantyczkę”.  

Po kilku godzinach rozmów udało nam się stworzyć listę, na której, naszym zdaniem, znalazły się najważniejsze cechy romantyczek.

Trop pierwszy: Nie pozbywa się pamiątek z przeszłości

Stare listy (od ludzi, z którymi nadal utrzymuje kontakt i od tych, którzy już zniknęli z jej życia). Wyblakłe zdjęcia. Wyszczerbione figurki. Kamienie z ważnych wycieczek. Zasuszone kwiaty lub liście ze spacerów, których nie wolno zapomnieć.

Muszelki, wycinki z gazet, kartki wydarte ze szkolnych zeszytów, liściki od koleżanek i dawnych sympatii, pamiętniki i zeszyty ze „Złotymi Myślami”.

Jej szuflady pełne są pamiątek, z którymi nie może się rozstać. Inni z biegiem czasu pozbywają się „starości”, które przestają mieć dla nich wartość. One gromadzą je, pielęgnują i regularnie przeglądają.

Trop drugi: Nie wstydzą się czytania o miłości

„Takie babskie bzdury”, „literatura do poduszki”, „książka do przeczytania w kilka godzin” – są tacy, którzy nie mają dobrego zdania o historiach miłosnych. Nie one. Nie wstydzą się, że dobrze napisane romanse wciągają je na długie godziny. Że emocjonują się losami bohaterów. Że po odłożeniu książek nadal o nich myślą. Że zdarzy im się popłakać, kiedy historia nie kończy się dobrze. Lubią dobre zakończenia, bo wiedzą, że w życiu za wiele historii nie kończy się tak, jak powinno.

Trop trzeci: Uwielbiają komedie romantyczne

„Kiedy Harry poznał Sally”, „Bezsenność w Seattle”, „Cztery wesela i pogrzeb”, „Pretty woman”, „Love actually”, „Amelia”, „Notting Hill”, “Dziennik Bridget Jones” – to filmy, które mają status “ulubionych”. Takie, po które romantyczka sięga, kiedy jest smutna, kiedy chce na chwilę zapomnieć o problemach, kiedy zaprasza na babski wieczór przyjaciółkę. Są momenty, w których aktualny hit kinowy, dramat nominowany do wielu nagród lub znakomity kryminał przegrywają z dobrze znaną opowieścią, która  - co bardzo ważne – dobrze się kończy.

Trop czwarty: Playlista pełna wspomnień

W jej odtwarzaczu, prócz nowości czy ulubionych utworów, zawsze znajdzie się miejsce na piosenki, które przypominają ważne wydarzenia.

Jest ta, którą usłyszała w kawiarni podczas pierwszej randki,

Jest ta, której słuchała, kiedy dowiedziała się, że on odchodzi.

Jest ta, która leciała w odtwarzaczu, kiedy poczuła, że czas zabliźnił rany i może zacząć wszystko od nowa.

Jest ta, którą słyszała w radio, kiedy przyjaciółka powiedziała jej, że wychodzi za mąż.

Dobre, trudne, piękne, smutne – jeśli tym momentom towarzyszyły piosenki, z pewnością trafią na playlistę. A ona, słuchając ich nawet po latach, bez trudu przypomni sobie emocje, które towarzyszyły tamtym chwilom.

Trop piąty: Potrafi słuchać

Nie nudzą jej historie innych, zwłaszcza bliskich. Nie ma lepszej osoby, której można zwierzyć się z problemów sercowych. Nie zbagatelizuje ich, nie będzie mówiła: „zajmij się pracą”, „nie był ciebie wart”, „znajdziesz sobie nowego”, „widocznie coś zepsułaś, zwaliłaś”. Nie. Ona rozumie, jak boli złamane serce, więc wie, co w takiej sytuacji może pomóc. Ale to nie znaczy, że lubi słuchać tylko o smutnych zakończeniach. Jeśli wszystko ci się układa, jeśli właśnie poznałaś kogoś ważnego (nawet, jeśli to już trzeci raz w tym roku) – będzie się cieszyła razem z Tobą. Szczerze!

Trop szósty: Nie wstydzi się swoich emocji

Jeśli chce płakać – płacze (w obecności przyjaciółki lub w samotności). Nie wstydzi się, że dobra komedia romantyczna, książka czy opowieść przyjaciółki potrafią ją wzruszyć. Uważa, że nie ma niczego złego w byciu sentymentalną.

Wiemy, że nasza lista nie jest kompletna, choć umieściłyśmy na niej kilka ważnych dla nas punktów. Jeśli czegoś zabrakło – podzielcie się z nami w komentarzach.

Klubowe romantyczki – ujawnijcie się <3

A jeśli mowa o romantycznych piosenkach - to jedna z naszych ULUBIONYCH:)